تلاش برای تثبیت اشتغال در مجتمع دخانیات گیلان

به گزارش خبرنگار  گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از رشت، ارسلان زارع، استاندار گیلان شامگاه دیروز در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید گیلان گفت: استان سال گذشته در جذب اعتبارات تخصیصی اعم از تبصره ۱۸، تسهیلات فراگیر، تسهیلات تکمیل طرح‌های با پیشرفت بالای ۶۰ درصد و کرونا، عملکردی قابل قبول داشته است.

او با اشاره به پرداخت تسهیلات به یک هزار و ۷۳۳ واحد تولیدی گیلان از طریق کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در قالب تسهیلات تکلیفی و منابع داخلی بانک‌ها از محل اعتبارات سال ۹۸ افزود: گیلان موفق به پرداخت افزون بر ۱۴۸ درصد از سهم خود در ارائه این نوع از تسهیلات و کسب جایگاه سوم در کشور شده است.

استاندار گیلان اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و جهش تولید را در گروی هم افزایی و تعاملات جمعی خواند و اظهار داشت: در گیلان ظرفیت‌های متعددی وجود دارد که لازم است با استفاده از آنها، ضمن افزایش میزان تولید و اشتغال، بستر‌های توسعه استان و زمینه افزایش سهم تولید ناخالص ملی با استفاده از پتانسیل جوانان فراهم شود.

زارع با بیان اینکه دولت در جهت تکمیل زیرساخت‌های توسعه‌ای کشور اهتمام ویژه‌ای دارد، اتصال راه‌آهن و تکمیل کریدور جنوب – شمال پس از اتصال خط ریلی قزوین به رشت و اتصال آن به بندر کاسپین و سپس منطقه آزاد انزلی و آستارا را از جمله این تدابیر خواند که اقدامات خوبی در جهت تحقق آن به انجام رسیده است.

او در بخش دیگری از سخنانش تولید فرآورده‌های دخانی را از ریشه دارترین و با سابقه‌ترین صنایع استان خواند که به عنوان برند تولیدی گیلان سهم بالایی از درآمد و تامین سهم مورد نیاز بازار کشور را به خود اختصاص داده است.

نماینده عالی دولت در گیلان به تلاش‌های انجام شده برای تثبیت اشتغال موجود در مجتمع دخانیات گیلان و به کارگیری ۱۱۰ نفر از جوانان بومی استان در این مجموعه اشاره و اضافه کرد: همه مسئولان وظیفه دارند در جهت افزایش توان تولید و توسعه اقتصادی بکوشند.

زارع یادآور شد: سال گذشته کشت توتون در رودبار مطلوب گزارش شد و لازم است جهاد کشاورزی استان با همکاری سایر دستگاه‌های ذیربط، زمینه تحقق میزان هدفگذاری شده توتون برای تامین مواد اولیه این واحد بزرگ تولیدی را فراهم سازد.

او در ادامه به فعالیت چند گروه تامین کننده اصلی صنایع خودروسازی کشور از جمله سایپا در گیلان کرد و گفت: خوشبختانه این شرکت‌ها که با بهره گیری از نیرو‌های متخصص و فناوری روز نسبت به تامین ملزومات خودرویی اقدام می‌کنند، ارتباط مستمری با تولید کنندگان برتر کشور دارند.

استاندار ادامه داد: با توجه به فعالیت موازی چند واحد تولیدی گیلان، لازم است سازمان صمت نسبت به مدیریت و هدایت واحد‌های متقاضی فعالیت در عرصه تامین لوازم خودرو به فعالیت‌هایی متفاوت، برنامه ریزی کند.

او بندر کاسپین و گمرکات گیلان را آماده همکاری در جهت صادرات و واردات برخی قطعات مورد نیاز صنعت خودروسازی عنوان و تصریح کرد: منطقه آزاد انزلی جایگاه ارزشمندی در انجام مبادلات تجاری با دیگر کشور‌ها و گمرکات استان نیز فعالیت‌های مستمری دارند که امیدواریم شاهد بهره گیری از این ظرفیت در جهت رونق صادرات از گیلان باشیم.

در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید گیلان، نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی، مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد، مدیرعامل شرکت دخانیات کشور، رئیس هیأت مدیره و قائم مقام شرکت خودروسازی سایپا، مدیرعامل شرکت فولاد آلیاژی و مدیرعامل شرکت خدمات صندوق بازنشستگی فولاد حضور داشتند.

در این جلسه همچنین گزارش صنف تالارداران استان از آخرین وضعیت هتل‌ها و تالار‌ها بیان شد و مشکلات ۳ واحد تولیدی استان مورد بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام/ع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *