مرمت و بازسازی ١۵ رشته قنات در زاهدان به اتمام رسید

حسین کیخا مدیر جهاد کشاورزی زاهدان در گفت وگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان ، اظهارداشت: از ابتدای سال گذشته تاکنون مرمت و بازسازی ٢۴رشته قنات با اعتباری بیش‌از ١۴ میلیارد و ٢۵١ میلیون ریال از محل اعتبارات ملی و استانی در برنامه کاری این مدیریت قرار گرفته است.

او  افزود: تاکنون مرمت و بازسازی ۱۵ رشته قنات به اتمام رسیده و بازسازی ٩ رشته دیگر بین ١۵ تا ۴٠ درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام است.

مدیر جهاد کشاورزی زاهدان گفت: ٢۴۵ رشته قنات در شهرستان فعال است که آب یکهزار و ۱۰۰ هکتار از اراضی کشاورزان منطقه را تامین می‌کنند.

او با بیان اینکه با صرفه‌ترین، منطقی‌ترین و مطمئن‌ترین شیوه استحصال آب، قنات است و همین موضوع ضرورت تامین اعتبار برای طرح‌های مرمت و بازسازی قنات را دوچندان می‌کند، گفت: عملیات مرمت و بهسازی قنوات انجام شده در خاش شامل کول گذاری، ریزش برداری، سنگ بند سیمان، طوقه چینی، بغل بری، تغییر مسیر و پوشش بتنی مظهر قنات بوده است.

سیستان و بلوچستان جزو استان‌های قنات خیز کشور محسوب می‌شود به گونه‌ای که رتبه ۶ کشور در تعداد و رتبه چهارم در وابستگی به آب قنات را دارد.

او افزود: هم‌اینک هزار و ۹۲۵ رشته قنات با ۲ هزار و ۳۲۷ کیلومتر طول در سیستان و بلوچستان وجود دارد که بیشترین آنها در شهرستان‌های خاش، نیکشهر، سراوان و ایرانشهر قرار دارد.

انتهای پیام/ع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *