۴ هزار نفر افزایش بیمه اجباری در حوزه اشتغال قم ثبت‌شده است

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از قم،مصطفی کاویانی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم در جلسه کارگروه تخصصی اشتغال در سالن کرامت استانداری گفت: برای اشتغال فارغ‌التحصیلان نیاز به برنامه‌ریزی جدی داریم، چراکه برای بسیاری از افرادی که تحصیلات خود را به پایان رسانده‌اند شغل و کاری وجود ندارد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم در مورد وضعیت بیمه‌شدگان اجباری افزود: بعد از ماه رمضان و در ماه‌های اخیر چهار هزار نفر افزایش بیمه اجباری در حوزه اشتغال قم ثبت‌شده است که نشان‌دهنده بازگشت افراد در سر کار‌ها و شغل خودشان است.

کاویانی تصریح کرد:سند اشتغال در ۲۶ دستگاه مبنی بر ۴۵۷۸ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای ایجاد ۱۳ هزار و ۷۶۰ شغل تدوین شد که از این سرمایه‌گذاری تاکنون ۷۶۶ میلیارد تومان شامل ۲۸.۱۹ درصد انجام‌شده است، درحالی‌که بر اساس ابلاغیه باید در ۵ ماه گذشته ۴۰ درصد صورت می‌گرفت و، اما با توجه به کرونا ۱۰ درصد در استان عقب هستیم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم  یادآورشد: در بانک کشاورزی ۴۱ درصد حمایتی و ۱۰۷ درصد در غیرحمایتی پرداخت‌شده و در صندوق کارآفرینی امید نیز ۳۸.۶ تسهیلات حمایتی و ۵۳.۲ غیر حمایتی و ۵۱ درصد پرداختی وجود دارد.

کاویانی در مورد عملکرد بانک‌ها بیان کرد: پرداخت بانک توسعه تعاون در اقدامات حمایتی از ۲۲.۸ و در غیرحمایتی ۷۴.۲ درصد و میانگین ۶۱.۵ اعتبار بوده است و در بخش تسهیلات حمایتی، کمیته امداد و بهزیستی و بنیاد شهید مانده زیادی وجود دارد، ولی در غیرحمایتی مشکل چندانی نداریم و پیشرو هستیم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم با بیان اینکه مجموع اعتبارات پرداختی در ۴ بانک ۶۵ درصد است درحالی‌که از نظر عملکرد باید در غیرحمایتی ۸۰ درصد باشد، گفت: البته در حمایتی نیز عقب هستیم و تنها ۳۲ درصد پرداختی داریم.

کاویانی در تشریح کمیته نظارت بر حمایت از اشتغال پایدار روستایی استان نیز یادآورشد: ۲۴ جلسه و ۱۳۸ مصوبه و بررسی ۲۵۶ طرح و ۵ گزارش‌های ارسالی به کمیته کارآفرینی و ۱۳۹ جلسه کمیته فنی انجام‌شده است و میزان تحقق در چهار پنجم اعتبارات تخصیص‌یافته ۹۵ درصد بوده است.

او ابراز کرد: عدم پرداخت بانک‌ها در بخش حمایتی دلایل خود را دارد و گاه فقدان متقاضی داشته‌ایم، پیشنهاد می‌شود بودجه شناور باشد تا زودتر اعتبارات تخصیص پیدا کند، دراین‌باره مکاتباتی با وزارتخانه و دستگاه‌ها انجام‌شده است و باید در کارگروه اشتغال شناور شدن بودجه و اعتبارات مصوب شود تا بودجه‌ای از استان کسر نشود و بتوانیم آن را جابه‌جا کنیم.

کاویانی در مورد طرح‌های در دست بررسی گفت: ۱۹۵۱ مورد طرح روستایی در سامانه کارا ثبت‌نام‌شده است، اگر اعتبارات حمایتی را شناور کنیم در بهبود وضعیت استان اثرگذار است، در این راستا ۱۵۱ میلیارد تومان تسهیلات ویژه ۷۲۱ طرح اشتغال روستایی پرداخت شد.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قم عنوان کرد: توزیع اعتبارات به اشتغال پایدار روستایی در سال جاری ۶۲ میلیارد تومان بوده و مانده اعتبارات ابلاغ‌شده ۷۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان است.

انتهای پیام/ح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *